Управління з продуктів і ліків США (FDA) попередило споживачів про ризик розвитку рідкісних, але небезпечних для життя алергічних шкірних реакцій, пов'язаних з вживанням лікарських препаратів, що містять парацетамол (ацетамінофен).

Парацетамол - популярний жарознижуючий і знеболюючий засіб, що входить до складу таких препаратів, як «Калпол», «Тайленол», «Панадол» та інших.

У повідомленні FDA йдеться про такі прояви лікарської алергії, що рідко зустрічаються, як синдром Стівенса-Джонсона, токсичний епідермальний некроліз (синдром Лайелла) і гострий генералізованний екзантематозний пустулез. Два перших з них, у разі відсутності своєчасної і належної терапії, закінчуються летальним результатом. Їх об'єднує швидкий розвиток симптоматики, загальна інтоксикація організму, поява міхурів, а потім ерозій, що кровоточать, на слизистих оболонках і шкірі. У гострого генералізованного екзантематозного пустулеза сприятливіший прогноз, його симптоми звичайно зникають за два тижні після припинення прийому препарату, що викликав реакцію.

«Такі важкі шкірні прояви можуть виникнути, навіть якщо ви раніше приймали парацетамол без яких-небудь негативних ефектів, тому не представляється можливим визначити групу найбільшого ризику», - наголошується в повідомленні FDA.

Висновок про вірогідність такого роду наслідків прийому парацетамолу експерти FDA зробили на підставі аналізу даних, опублікованих в медичній літературі, і даних з власної інформаційної бази побічних ефектів ліків Adverse Event Reporting System (FAERS). Аналіз даних з FAERS показав, що з 1969 по 2012 роки було зареєстровано 107 випадків розвитку якого-небудь їх трьох синдромів, в першу чергу пов'язаних з прийомом безпосередньо парацетамолу, препаратів, а також препаратів, що містять його. 12 з них закінчилися летальним результатом. У медичній літературі було за цей період описано близько 25 аналогічних випадків.

FDA має намір зажадати внести попередження про можливі шкірні алергічні реакції в інструкції до всіх препаратів, до складу яких входить парацетамол.

«Ця нова інформація про парацетамоле не повинна викликати неспокою у споживачів і професіоналів у галузі охорони здоров'я, або спонукати їх переходити на інші ліки, - вважає Шерон Хертц (Sharon Hertz), голова департаменту FDA по анестезії, анальгетикам і завісимостям. - Просто дуже важливо, щоб люди були попереджені і своєчасно реагували на початкові симптоми хай рідкісного, але дуже небезпечного побічного ефекту препарата».